Kako to već tradicionalno biva, u Zrinjskom je kao na kolodvoru svakog prijelaznog roka. Ove se zime sa dolascima i odlascima dogodilo deset izravnih transfera, jedna raskinuta posudba, šest posudbi, a sudbina dvojice igrača još je nepoznata. Jedini su otišli jer nisu imali dovoljnu kvalitetu, drugi jer je moralo stvoriti dodatnog prostora za U21 opcije, a treći jer su imali zadovoljavajuću ponudu. Bilo kako bilo, neki su odlasci bili teški, ali to je nogomet.
Budući da je Zrinjski prvi dio sezone zaključio s 34 igrača, ovakav scenarij je bio očekivan i nakon dugo vremena klub ima jako izbalansiran kadar u kojem gotovo svi imaju jednaku mogućnost izboriti se za prvih 11. Pored toga će i treneru biti dosta lakše organizirati i voditi treninge s 27 nogometaša (od čega su četvorica vratari).
Zimski prijelazni rok je specifičan jer traje dosta kraće, pa igrači nemaju previše vremena za razmišljanje i čekanje neke bolje ponude kao što je to slučaj u ljetnom prijelaznom roku. Isto tako, klub ne mora srljati i „pošto-poto“ panično dovoditi nesigurne igrače jer je prva europska utakmica za mjesec dana. Može se reći i da je iz tih razloga Zrinjski nerijetko bolje prolazio zimi nego ljeti.
Možemo slobodno zaključiti da je ove zime svaki potez bio dobro isplaniran, promišljen i realiziran u okvirima u kojima klub djeluje. Ostaje taj crv sumnje na stoperskim pozicijama, ali to je rizik u koji se očito moralo ući.
Prvo pojačanje Zrinjskog je bio Goran Karačić koji se vratio u svoj matični klub što je naišlo na odobravanje mnogih navijača. Pisali smo već u starijim člancima koliko je za UEFA-ina natjecanja, tj. za njihova pravila, važno imati igrače iz vlastitog omladinskog pogona, pa se ovaj dolazak može okarakterizirati kao najbolji mogući.
Dolazak Igora Savića je velika stvar i ozbiljno pojačanje u nastavku sezone, a svi se dobro sjećaju koliko je bio koristan pri izgradnji napada kada se spuštao po loptu između Jakovljevića i Barišića. Već je na pripremama pokazao koliko nam je u prvom dijelu sezone nedostajao takav igrač. Osim tih karakteristika, često zna biti opasnost za protivnički gol, a to od nijednog veznjaka u prvom dijelu sezone nismo imali. Ne smijemo zanemariti niti njegovih 195 cm s kojim klub ima ozbiljnog igrača u skok igri, i u fazi napada i obrane. Isto tako, zbog UEFA-inih pravila ne treba zanemariti da je i on igrač iz omladinskog pogona.
Za korisnog U21 igrača nikada nije kasno, ali smatramo da bi nam Filip Brekalo jako koristio i u prvom dijelu sezone jer bi u dosta ligaških utakmica imali više prostora za manevar sa „U21“ čime bi veznjaci i krila „prodisali punim plućima“. No, ne treba cjepidlačiti, dolazak „U21“ lijevog beka je uvijek korisna stvar.
Sebastian Corda je na pripremama pokazao da je sve ono što je Zrinjskom godinama nedostajalo, a njegovom dolasku se posebno raduje Mario Ćuže, koji da bi bio najproduktivniji u napadu iza svojih leđa treba jednog ljevaka koji će napadati karidor uz aut liniju da bi se on opuštenije mogao zabadati u sredinu. To je već pokazao na svim pripremnim utakmicama. Čini se da je Corda lijevi bek kojeg smo tražili već nekoliko proteklih sezona.
Što jedino može nedostajati ekipi iz PLBiH koja je remizirala sa Aston Villom? Pa nedostaje joj pouzdan U21 igrač u prvih 11 koji će donijeti „kisik“ cijeloj ekipi.
Dolazak Silvija Ilinkovića na tkz. poziciju U21 je vjerojatno najvažniji transfer ove zime koji će raspetljati mnoge čvorove koji su gušili ekipu tijekom prvog dijela sezone. To se posebno odnosi na krilne pozicije koje bi ovoga puta trebale pokazati svoju širinu. Osim toga, Ilinković u Zrinjskom poznaje gotovo sve igrače, pa mu prilagodba na novo okruženje neće teško pasti.
Ne treba ni spominjati koliko će karakter i liderstvo Tonija Šunjića imati utjecaja na svlačionicu. Bez obzira na godine, čovjek koji ima preko 100 nastupa u ruskom i preko 60 u ukrajinskom prvenstvu nikada ne može biti višak, ali je pitanje koliko se u Kini zadnjih godina igra ozbiljan nogomet jer su zlatne godine tamošnje lige prošlost.
Primjera radi, kineski klubovi već godinama ne igraju značajnu ulogu u azijskoj Ligi prvaka, čak naprotiv, bili su među najgorim klubovima u sezonama 2021. i 2022. Nekada najbolja liga Azije je pala na sedmo mjesto, pa se moramo zapitati je li Toni Šunjić u Kini igrao utakmice kakve je Zrinjski igrao protiv Slovana, LASK-a, a da ne govorimo o utakmicama grupne faze. Doduše, u konačnici to ne mora ništa značiti, ali nam je puhanje na hladno prešlo u naviku. No, kvalitete Tonija Šunjića su neosporne, a on je još jedan igrač koji zadovoljava UEFA-ino pravilo o domaćih igračima.
Miriše na dobro proljeće!
Zrinjski u odnosu na svoje konkurente ima ekipu koja je dominantno osvajala prvenstva, upisivala pobjede na svim stadionima, odigrala bezbroj teških utakmica u kvalifikacijama europskih natjecanja i u konačnici na visokoj razini igrala grupnu fazu Konferencijske lige.
Jedan od presudnih faktora dok Zrinjski lovi 7 bodova zaostatka može biti silno iskustvo budući da u kadru ima čak 11 igrača koji su u dresu s lentom odigrali više od 70 utakmica i koji su zajedno odigrali svoje najveće utakmice u karijeri. Dodajući nova pojačanja od kojih Karačić, Savić, Ilinković i Sunjić znaju gdje dolaze, te uz Cordu na lijevom beku, sve miriše na uspješno proljeće.
Ne treba ni napominjati koliko bi obrana naslova značila za dodatni rast kluba koji je ujedno i otvorio svoj najveći infrastrukturni projekt, posebno ako se u obzir uzme činjenica da bi Zrinjski sa eventualnom titulom bio siguran nositelj u Q1LP i lako moguće veliki favorit u tom potencijalnom dvoboju. Sami smo se uvjerili koliko je važno preskočiti prvu prepreku u Ligi prvaka, a onda su vrata raja još jednom širom otvorena.
Zrinjski je spreman. Narodski rečeno – samo Bože zdravlja, a posebno stoperima! Neka igre počnu.